ALKOLUN VÜCUDA ETKİLERİ

Hesaplar Kadeh Hesabıdır!
BİRA ŞARAP
 100 ML 
KANDAKİ ALKOL(mg.)
NELER OLUYOR?
 1
2
 30
 Kendini iyi hissetmeye başlıyor.
 1,5
 50
 Yasaklar kalkıyor.
 2,5
 80
 Araba kullanmak yasak.
 3
 100
 Ayakta durmakta güçlük çekiyor
 5
10 
 150
 Dil dolaşıyor.
6
12
200
Uykulu ve şaşırmış.
9
18
300
Sarhoş ve baygın.
12
24
400
Ölü gibi sarhoş,belki de ölüyor!

Alkolün vücudumuzda çevirdiği dümenler:

A)Beyin : Sağlıklı bir bryin bile hücre kaybederken;sürekli ve yoğun içki kullanımı dejenerasyonu hızlandırıyor.Alkolik beyni çoğu kez atrofiye uğruyor.
B)Karaciğer:yoğun içki,sağlıklı karaciğeri yağlandırıyor ve büyütüyor.Siroz veya tahrip olmuş bir karaciğer yetmezliğe ve ölüme görüyor.
Alkol karaciğere ulaştığında,önce karaciğer hücrelerde biriken yağları yakıyor.Yağlı hücreler,koparak veya kiste dönüşerek normal hücrelerin yerini alıyor.Yıllar içinde,yaralı lif dokusu veya siroz,damarlardaki dolaşımı bozuyor.

İçince ne oluyor?

Alkol,alımasıyla birlikte kan dolaşımını etkilemeye başlıyor.Birkaç dakika içinde alkol beyne ulaşıyor ve sinir hücrelerini uyararak vücuda gönderilen mesajları yavaşlatıyor.Kalpte,kalp kasları alkolün yıkıcı etkisiyle genişliyor ve nabız hızlanıyor.
Eğer içmeye devam edilirse kana alkol karışıyor,konuşma,görme,denge ve muhakeme merkezlerini bozuyor.Daha fazla alkol sindirilirse,kişi bilincini kaybetmeye başlıyor.Kandaki yüksek seviyedeki alkol nefes almayı zorlaştırarak kişinin ölümüne sebep oluyor.

Etki Altında Olduğunuz Zaman...

Kulaklar:Sarhoşlukta denge duygusu kayboluyor ve insan sendeliyor.Beyin iç kulaktaki çok küçük tüylerin üzerindeki sıvının değişen güçlerini izleyerek dik olarak ayaktadurduğumuzu anlıyor.Eğer sıvının yoğunluğu alkol nedeniyle değişirse,beynin algıladığı sinyaller dengesiz oluyor.İşte bu nedenle sarhoş kişi ayakta dururken dengesini yitiriyor.

Seks:İlk bir-iki kadeh alkol yasakları yıkıyor ve insanların kendini daha seksi hissetmesini sağlıyor.Bu nedenle insanlar içki içince kolayca tahrik oluyorlar.orta dereceli içildiğinde alkol, erkeklerin orgazma ulaşma süresini geciktiriyor.Ancak,çok fazla alınan alkol vücüdun fazlaca rahatlamasına neden oluyor.Bu da ,Shakespeare'nin uzun zaman önce yazdığı gibi, "Arzuları kamçılıyor ama performansı yok ediyor".

Deri:Alkolün karaciğerde emilmesi sırasındaüretilen bir madde olan "asit aldehit",yüzeysel kan damarlarını genişletiyor.Bu da deri altındaki kan akışını arttıyor.İçki içen kişinin kızarmasını sebebi bu..Nabzın ve kan basıncının artmasıyla birlikte de sıcaklık hissi oluşuyor.Gerçekte, alkol vücudun sıcaklık kaybetmesine sebep oluyor.

Baş:Alkol;kafatası derisindeki ve beyindeki kan damarlarını genişletiyor.Damarlardaki bu genişleme insanlarda bazen baş ağrısıyla sonuçlanıyor.

Mide:Fazla içki içmek hazımsızlıklara yol açıyor.Erkeklerin buna yatkın olmasının nedeni;onlarda, zehirli madde olan  " aset aldehid" maddesinden üreyen "alkol dehidrogenaz" enziminin daha çok bulunması.

GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ İÇMEK İÇİN PEK ÇOK NEDEN VAR!